Kıdem Tazminatı Hesaplama

Aşağıdaki tazminat hesaplama aracında kıdem tazminatını hesaplamak istediğiniz kişinin işe başlama ve bitiş tarihlerini seçtikten sonra brüt maaşını giriniz ve hesapla butonuna basınız.

Hesaplama yaptıktan sonra sayfanın devamında Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 ile ilgili sıkça sorulan soruların yanıtlarını ve ziyaretçilerimizin Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 aracı ile ilgili yorumlarını bulabilirsiniz. Dilerseniz siz de kendi yorumunuzla katkıda bulunabilirsiniz.
Kıdem Tazminatı Hesaplama Aracı
* Doldurulması zorunlu alanlar.
** İşten ayrılma tarihindeki aylık brüt maaşı giriniz.
NOT: 2005 öncesi için eski TL değerleri kullanılmaktadır. Kümülatif vergi matrahı, ihbar tazminatı hesaplamasında gelir vergisini hesaplamak için kullanılmaktadır. Sadece kıdem tazminatı hesaplamak istiyorsanız kümülatif vergi matrahı alanını boş bırakabilirsiniz.
 1.   
 2.   
 3. TL
  (Örn. 2150,75)
 4. TL
  (aylık brüt maaşa ek olarak yol, yemek vs., yoksa boş bırakabilirsiniz)
 5. TL
  (yıllık brüt ikramiye toplamı, yoksa boş bırakabilirsiniz)
 6. TL
  (gelir vergisi matrahı, bilmiyorsanız boş bırakabilirsiniz)
Sitene Ekle

Kıdem tazminatı nedir?

Kıdem tazminatı, işçinin çeşitli sebeplerle işyerinden ayrılırken işveren tarafından 4857 sayılı İş Kanunu gereğince işçiye ödemekle yükümlü olduğu bir tazminat şeklidir. Ancak kendi isteğiyle işten ayrılan işçi kıdem tazminatına hak kazanamaz. Sözleşmenin feshedilmesi veya kadın çalışanın evlendiği tarihten itibaren bir yıl içerisinde kendi arzusu ile sona erdirmesi veya işçinin ölümü sebebiyle son bulması hallerinde ödenir.

Kıdem tazminatı alabilmek için kaç yıl çalışmış olmak gerekir?

Bir işçinin kıdem tazminatı almaya hak kazanabilmesi için aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı değişik işyerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olmalıdır.

Kıdem tazminatı almanın şartları nelerdir?

Günümüzde Kıdem Tazminatı ile ilgili çalışma hayatımızda halen kullanılan yasal düzenleme 1475 sayılı yasadaki 14. maddedir. Bu maddeye göre bir işçinin kıdem tazminatını hak edebilmesi için:

 1. İşçinin kendi isteği ile işten ayrılmamış olması veya vefat etmiş olması,
 2. İşçinin işveren tarafından ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırı davranışları nedeniyle işten çıkarılmamış olması,
 3. İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ayrılma nedeni İş yasasının 24, maddesinde belirtilen işçinin haklı bir nedene dayanarak derhal işi bırakması şartına bağlı olması,
 4. İşçi kendi isteği ile ayrılıyorsa ve erkek ise muvazzaf askerliği nedeniyle işten ayrılmak zorunda kalmış olması,
 5. İşçi kadın ise ve çalışırken evlenmiş ise evlendikten sonraki bir yıl içinde işten ayrılmak istemesi,
 6. İşçinin emeklilik şartlarını yerine getirmiş olup emeklilik için ilgili kuruma toptan ödeme yada maaş bağlanması için müracaat etmiş olması,
 7. İşçi en az 7000 gün prim ödeme gün sayısı veya en az 25 yıllık sigorta ve 4500 gün prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olup kadın ise 58, erkek ise 60 yaşını doldurmayı beklemeden kendi isteği ile işten ayrılmış olması, ya da 506 sayılı yasanın geçici 81, maddesindeki emeklilik sürelerini doldurmuş olmak kaydı ile sadece yaşını doldurmayı bekliyor iken yine kendi isteğiyle işten ayrılmış olması,
 8. İşçinin aynı işyerinde veya aynı işverene bağlı değişik işyerlerinde en az bir yıllık çalışma süresi olmalıdır.

Kıdem tazminatı nasıl hesaplanır?

İşçinin işe başladığı tarihten itibaren hizmet aktinin devamı süresince her geçen tam yıl için işverence işçiye 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti tutarında kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bir yıldan artan süreler için de aynı oran üzerinden ödeme yapılır. Kıdem tazminatı hesaplanırken sadece damga vergisi (%0,759) kesintisi yapılır.

Giydirilmiş brüt ücret nedir?

Giydirilmiş brüt ücret, işçiye verilen aylık brüt maaşa ikramiye, prim, yol, yemek, yakacak yardımı vb. gibi maddi olanakların eklenmesiyle elde edilen toplam brüt aylık gelirdir.

2018 yılında uygulanan kıdem tazminatı tavanı nedir?

Kıdem tazminatı hesaplamasına esas ücretin bir tavanı vardır. Bu tavan her sene devlet tarafından belirlenir. 2018 yılı ikinci 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 5.434,42 TL'dir.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 aracını siteme nasıl eklerim?

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 aracımızı sitenize ekleyerek mevcut ziyaretçilerinize kolayca farklı bir içerik sunarken aynı zamanda yeni ziyaretçiler elde etme fırsatı da yakalarsınız. Buraya tıklayarak Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 aracımızı kendi sitenizin tasarımına göre özelleştirebilir ve tamamen ücretsiz olarak sitenize ekleyebilirsiniz.

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama 2018 ile İlgili Hesaplamalar

dpx